Yeni Başlayanlara

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  MOD.ŞENSES tarafından 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #724

  Yönetici
  Yönetici

  Yeni başlayan hobicilere ufak bir kılavuz olması adına megep projesi kapsamında dağıtılan ders notları ve İstanbul belediyesi tarafından hazırlanan kısa eğitim pdf’leri.

  Olta Avcılığı (Megep Ders Notları)

  Olta Donanımları Hazırlamak (Megep Ders Notları)

  Olta Balıkçılığı (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)

   

  • Bu konu 11 ay önce önce  Yönetici tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 11 ay önce önce  Yönetici tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 11 ay önce önce  Yönetici tarafından değiştirildi.
  0
  0
 • #792

  Amatör balıkçılıkta denizden olta ile hangi balık türlerini avlayabiliriz..?

   

  Sevgili arkadaşlar.

  Amatör balıkçılıkta hedef olan av türlerine baktığımız zaman ülkemizin bu konuda bize sunduğu bir çok avantaj vardır.bunlar nelerdir,üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bölgesel olarak ve mevsimsel olarak farklı türleri avlamak mevcut, özellikle Marmara bölgesinde palamut,lüfer, istavrit, sardalya, levrek ve diğer dip balıkları oluşturmaktadır.

  Ülkemizde her ne kadar Ege bölgesinde çeşitlilik yükselsede özellikle balık popülasyonun miktarı dusmektedir ve aynı zamanda Ege ve Akdeniz bölgesinde yakalanan balıklar büyüklük olarakta Marmara ve Karadeniz bölgesine göre daha iri olmaktadır.ege bölgesine baktığımız zaman balık türlerinde karagöz,mercan,sargoz,melanor,lahoz,gibi çeşitli balıklar amator balıkçıların hedefini oluşturmaktadır.

  Akdeniz bölgesinde de Ege bölgesinde olduğu gibi bu balıkların avlanmasi mümkündur..

   

  0
  0
 • #794

  MOD.ŞENSES
  Yönetici

  SPIN TAKIM HAKKINDA BİRKAÇ NOKTA..

   

  KAMIŞLAR

  Kamış, özellikle bu tarz avcılık için çok önemli bir malzemedir.. Kamışın atar değerleri, uzunluğu , hassaslığı ve aksiyonun sertlik- yumuşaklığı gibi kavramlar oldukça önem taşır.. Ayrıca kamışın yapıldığı malzemeler de önemlidir.. Bu hem dayanıklılık hem de kamışın ağırlık ve hafifliğini çok fazla etkileyen unsurlardandır.

  ilk etapta en çok önem verdiğim husus kamışın hafifliğidir.. Daha sonra ise sağlamlığı ve aksiyonunun sertliği gelmektedir.. Kamışınız ne kadar güçlü ve sert olursa olsun hafif değilse at-çek avcılığının zevkine tam olarak varamayacaksınızdır ya da kamışı hafif olan biri bu zevki mesela 5 saat yaşayabilirken siz 2 saat sonra avı bırakmak zorunda kalabilirsiniz..

  Kamışlar ilk etapta parçalı ve teleskopik olarak ikiye ayrılırlar.. Teleskopik kamışlar nispeten daha hafif ve taşınabilirlik olarak çok avantajlı olmakla birlikte, parçalı olanların dayanıklılık ve sertlik konusunda rakipleri yoktur.. Parçalı olanlar genellikle ekonomik olarak da daha avantajlıdırlar.. Aynı dayanıklılığa sahip bir teleskopik kamış , parçalı olandan büyük ihtimalle daha pahalı olacaktır.. Çünkü çok parçalı olması sebebiyle dayanıklılığını sağlamak teknik olarak daha zordur üretici için.. Taşıma probleminiz yoksa eğer parçalılardan şaşmayın derim ama çok fazla seyahat ederek avlanıyorsanız teleskopiklerin de bariz bir taşıma rahatlığı vardır ayrıca nispeten daha hafiftirler..

  Misinamızı geçirdiğimiz kamış halkalarının fuji olmasına özellikle dikkat etmeliyiz her ne kadar artık çoğu markada bunlar normal özellikler halini almış olsa da.. Bu bize ip misinalarımızı göznül rahatlığıyla kullanma imkanı verecektir. Bilindiği üzere ip misinalar zamanla normal halkaların seramiklerini aşındırmakta ve kamışın ömrünü tüketmektedirler. Bu yüzden ip misinanın aşındırıcılığını en aza indirecek tarzda olan fuji halkaları seçmekte büyük fayda vardır..Ayrıca halkaların geniş olmasına dikkat etmeliyiz. Atışımızı önemli ölçüde etkileyecek bir faktördür bu..

  Kamışımızın ağırlığı 160-250 gram arası olması idealdir.. Makinemizin de enazından 250-350gram arası olabileceğini de hesap edersek yaklaşık elimizde yarım kilogramlık ağırlık olacaktır.. Fazlası yorar , ne kadar hafif okadar zevkli bir av demektir.. Bence dayanıklılıktan biraz ödün verip hafifliğe geçmenin çok faydası olacaktır bu sebeple..

  Kamışımızın boyuna gelince ise en ideali 2.40 m dir.. Medium sertlikteki kamışlarda bu boydan fazlasını asla önermiyorum atışınıza hiçbir ekstra artı sağlamıyor.. Denize girip de avlanmaktan hoşlananlar için ise 1.80- 2.10m idealdir.. Daha düşük boydakileri de boyunuza göre seçebilirsiniz.. Kayalıklardan ise MH sertlikte bir 2.70 veya en fazla 3.00 metrelik bir kamış tercih edilebilir.. Ancak orta karar her zaman 2.40m dir. Sizi asla üzmez bu boy..

  MAKİNELER

  Mutlaka 250 gramı geçmeyecek bir makine kullanmamız da fayda vardır.. Bence bu sebeple spinning yapacağımız hayvan orkinos gibi 200 300 metre misinamızı alamayacağına göre 2500 ila 3000 lik bir makine işimizi görmeye yeter diye düşünüyorum.. Sahtelerimizi çekerken aksiyon vermemizi kolaylaştıran devir oranları 5’in üzerinde olmalıdır.. Fazla teknik detaya girmeden misina haznemizin kullanacağımız kalınlıktaki misinadan 150 metre maksimum alacak büyüklükte olması yeterlidir.. Bence 150 metre fazla fazla yetecektir.. Bilya sayılarına çok fazla takılmayın. Piyasada genelde bu tarz orta sınıf makineler 2 – 3 bilyalıdır. Çok bilya çok kuvvet anlamına gelmez..

  Spinning makineler önden ve arkadan kalama olarak ikiye ayrılırlar.. Ön kalamadan şaşmayın derim ben.. Arka kalamalar da sorun yaşayabilirsiniz daha karmaşıktırlar.. Ön kalamaya oranla hiçbir ekstra artıları da yoktur..

  Makinenin ve misinanın her avdan sonra tatlısu ile yıkanıp kurutulması şarttır. Ayrıca ihtiyac var ise arada bir de yağlamasını yapabiliriz bunlar oldukça basit işlemlerdir..Makine bozulmadan önce önlemini almak her zaman bize yarar sağlayacaktır..

  Kaynak: http://www.baliksevdam.com

  0
  0

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.